Fender Stratocaster (Strat)

3. května 2008 v 14:56 |  Kytary
Stratocaster je typ elektrické kytary, který navrhnul Leo Fender na začátku 50. let 20. století, a který se vyrábí dodnes. Společně s Gibson Les Paul patří k nejtypičtějším modelům. Tělo je vyráběno z olšového nebo jasanového dřeva, krk je z javorového dřeva a další varianta je s palisandrovým hmatníkem (viz obrázek). Stratocaster má většinou tři jednocívkové snímače (Single-Coil).
V roce 1953, kdy byl uveden na trh pod jménem Stratocaster (název odvozen od slova stratosféra), představoval revoluční nástroj. Obsahoval několik doposud nevídaných konstrukčních řešení. Už samotný tvar těla vzbuzoval u tehdejších hudebníků obdiv, zájem, ale i pohrdání a nedůvěru. Novinkou byl nový typ tremola nazývaném vibrato, jež při častém i hrubším používání drželo ladění nástroje lépe, než tehdejší běžná tremola (např. bigsby). Tremolo se skládá z 6 kamenů umožnujících snadné seřízení kytary, vibrapáky, kovového bloku a pružin. Kytara má asymetricky tvarovanou hlavu. To umožňuje přímý tah strun a tím pádem i zlepšení ladění. Mezi revoluční části kytary patří zdířka pro konektor jack 6.3 mm umístěná zepředu nástroje, či pětipolohový přepínač snímačů.
Stratocaster používají (použivali) slavní kytaristé jako například Eric Clapton, Jimi Hendrix, Yngwie Malmsteen, Jean-Pierre Danel, David Gilmour nebo Mike Oldfield a mnoho dalších. Strat se může používat v jakékoli kytarové hudbě, snímače sss nebo ssh mu dodávají kovovější zvuk, než např. Les Paul.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Rofleeen Rofleeen | E-mail | Web | 9. února 2009 v 17:34 | Reagovat

punk for eveeerrrrrrr hip hop for hovno

2 Javi Javi | 17. května 2009 v 0:39 | Reagovat

nn ani hovno neni pro hip hop dobry :P!
Rock N Punk ouu yeaa!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama